Oprogramowanie
Programowanie to sztuka, którą kochamy.
Kochamy programować. Kochamy piękne rozwiązania. Dążymy do doskonalenia wszystkiego co nas otacza.
Trzon naszego działu oprogramowania stanowią znakomici specjaliści, absolwenci renomowanych uczelni, ludzie, którzy brali udział w wielu projektach i sami stworzyli wiele rozwiązań. Twórcą działu, jak i całej firmy jest jej obecny właściciel Rafał A. Figas – pierwszy autor najbardziej znanego na polskim rynku oprogramowania do wspomagania procesu rekrutacji do szkół ponadgimnazjalnych KSEON Optivum. Przeczytaj więcej o naszych ludziach.
Programowanie jest jak budowa domu. Jeśli masz wątpliwości myśl w kategoriach budowy domu. Czy projekt oprogramowania jest potrzebny? Oczywiście, widziałeś kiedyś dom, który powstał bez projektu? Czy dokumentacja jest potrzebna? Oczywiście, nie chcesz przecież przy okazji przebudowy niechcąco trafić w rurę kanalizacyjną… Skąd masz wiedzieć czy wykonawca zrobił swoją robotę dobrze? Zapytaj inspektora budowlanego. Jak widzisz łatwo doszukać się analogii, a kolejne błędy jakie świadomie lub zupełnie nieświadomie możesz popełnić, mogą doprowadzić do katastrofy budowlanej. Wniosek jest prosty: nie ryzykuj swoich pieniędzy! Buduj z profesjonalistami!
Co musisz wiedzieć o nas aby nas polubić? :)
Po pierwsze pamiętaj, że pracując z nami pracujesz z najlepszymi. Nie lubimy się męczyć i tym samym lubimy pracować z ludźmi, którzy wiedzą co robią. Proces selekcji pracowników do naszych zespołów jest złożony. Każda osoba, która chce zostać naszym pracownikiem musi posiadać wiedzę kierunkową z zakresu informatyki. Nie ma u nas ludzi z przypadku. Czy znasz kadrę naszych konkurentów?
Po drugie musisz wiedzieć, że nie będziesz polem eksperymentów. Znamy się na swojej pracy. Wiele lat doświadczeń sprawiło, że obecnie przychodzimy do Ciebie z konkretnym planem, a nie tylko z dobrymi chęciami. Czy nasi konkurenci mają konkretny plan?
Po trzecie mamy idealną dla Ciebie wielkość. Ale cóż to znaczy? Otóż niezwykle częste są dwa przypadki. Pierwszy z nich kiedy klient związuje się z jedno- lub dwuosobowym wykonawcą. Choroba, nowy członek rodziny, intratna oferta – to wszystko wyłącza Twojego wykonawcę z obiegu. Czy Twój projekt może czekać? Drugi przypadek to gigant informatyczny, czyli duża firma = dużo dokumentów. Czy już Ci się zdarzyło, że projekt nie wyszedł poza etap dokumentów i umów? Naszym klientom się zdarzyło i dlatego są naszymi klientami :).
Po czwarte zawsze warto zapytać o projekt i dokumentację. Pamiętaj o tym, że w firmie informatycznej nie kupujesz (a przynajmniej nie powinieneś) jedynie linii kodu. Dobry produkt to również dobry projekt i dobra dokumentacja. Pamiętaj, że żaden szanujący się programista nie będzie chciał pracować bez projektu i bez dokumentacji. Zapytaj naszych konkurentów czy prowadzą oni dokumentację i czy możesz ją zobaczyć. Jeśli zapytają „po co?”, zwyczajnie o nich zapomnij. Szkoda Twoich pieniędzy.
Po piąte: gwarancja. To niebywale ważne, abyś porównując oferty stwierdził jakie są w nich warunki gwarancji na wykonane oprogramowanie. Wielu wykonawców wykonuje oprogramowanie i znika. Nie mają oni zamiaru poprawiać błędów, które zostały wykryte w trakcie eksploatacji, ponieważ wymagałoby to wysiłku. Im gorszy projekt i wykonanie tym trudniej poprawić błędy i tym samym mniej chętnie wykonawca będzie chciał je poprawić. Jeśli nie możesz się doczekać na poprawienie błędu, to kolejny sygnał, że prawdopodobnie w Twoim oprogramowaniu zagościł chaos, z którym wykonawca już sobie nie radzi.
Co musisz wiedzieć o programowaniu zanim wybierzesz swojego wykonawcę, czyli najczęściej popełniane błędy.
„Najważniejsze, żeby to działało”
Oczywiście, na chwilę obecną jest dla Ciebie najważniejsze, aby rozwiązanie, którego potrzebujesz działało. Większość wykonawców w takiej sytuacji buduje rozwiązanie najniższym kosztem. Może się wydawać, że dla Ciebie to wprost wspaniale: szybko, tanio i działa. Niestety koszmar zaczyna się kiedy postanawiasz coś zmienić w oprogramowaniu. Wtedy szybko się okazuje, że nikt nie ma dokumentacji, a do aplikacji nigdy nie powstał projekt. Skutek tego może być tylko jeden: coraz większe trudności z dodawaniem nowych funkcji, a każda nowa funkcja powoduje niezliczone ilości nowych błędów.
„To za drogo. Musi się dać taniej.”
Oczywiście, masz rację. Na pewno da się taniej, tylko czy stać Cię na taniość? Pamiętaj, że to co tanie najzwyczajniej jest niskiej jakości. Czy zastanawiałeś się dlaczego mercedes jest wielokrotnie droższy od „malucha”? Przecież i jedno, i drugie to samochód, i oba jeżdżą. A jednak rozumiesz, co je różni i różnica w cenie Cię nie dziwi. Z oprogramowaniem jest podobnie. Odmienne jest tylko to, że trudniej dostrzec na czym polegają różnice pomiędzy produktami. Na początku z pewnością tych różnic nie dostrzeżesz – oba produkty działają i wszystko jest zgodne z zamówieniem. Różnice pojawią się w czasie. Jeśli zaczniesz dostrzegać, że producent Twojego oprogramowania stopniowo ma coraz większe trudności z wprowadzaniem kolejnych zmian, których oczekujesz, to oznacza, że sam się zgubił, a Ty wyrzuciłeś pieniądze na producenta, który nie wiedział co robi.
„Taki drobiazg, tyle pieniędzy?! Niemożliwe!”
Możliwe. Rozrusznik serca to też „drobiazg”, a nikt nie kwestionuje jego ceny. Podobnie jest z oprogramowaniem – profesjonalne jego wykonanie wymaga olbrzymiej wiedzy i doświadczenia, a tego nie da się kupić tanio. Jeśli zależy Ci na profesjonalnie wykonanym produkcie musisz liczyć się z kosztami jego wykonania, a także z faktem, że istnieje bardzo niewiele firm, które zdołają Ci zapewnić takie wykonanie.
„Muszę mieć to szybko”
Szybko, równa się kosztownie. Zastanów się czy rzeczywiście potrzebujesz swojego rozwiązania szybko. Jeśli tak, oczywiście wykonamy je dla Ciebie jak najszybciej, ale pamiętaj, że będzie to usługa kosztowniejsza, niż realizowana w standardowych ramach czasowych.
Centrum Edukacji i Rozwoju "Odskocznia" - Warszawa: Żoliborz, Wola, Śródmieście - Integracja Sensoryczna, Logopeda, Psycholog |