Programy internetowe (aplikacje webowe)

Nasze doświadczenia w zakresie tworzenia tzw. programów internetowych (inaczej aplikacji webowych) sięgają roku 2000, czyli tak naprawdę zaczynają się wkrótce po narodzinach tej technologii.

Czym jest aplikacja internetowa? Aplikacja webowa to program, który uruchomiony jest i pracuje na maszynie podłączonej do Internetu. Użytkownik takiego programu komunikuje się z nim przy użyciu standardowej przeglądarki internetowej.

Aplikacja internetowa to bardzo nowoczesne podejście do problemu oprogramowania, ale jednocześnie coraz bardziej popularne, bo mające olbrzymią liczbę zalet. Coraz więcej użytkowników zyskują programy takie jak: GMail, Google Maps, Google Docs&Spreadsheets.

Jest wiele powodów, które sprawiają, że aplikacje internetowe są lepsze od klasycznych i bardzo prawdopodobne, że uznasz, że Twoja aplikacja również powinna być internetowa. Po pierwsze dostęp do Internetu przestał być już problemem – praktycznie każdy go ma. Po drugie aby korzystać z programu nie musisz absolutnie nic instalować, do korzystania z takiego programu wystarcza dowolna przeglądarka internetowa, która zazwyczaj jest zainstalowana na większości komputerów. Po trzecie wszystkie Twoje dane znajdują się w jednym miejscu. Nie musisz już zastanawiać się czy zsynchronizowałeś swoją książkę adresową na laptopie z książką adresową w pracy. Unikniesz także sytuacji, w której mail, w którym był Twój bardzo ważny załącznik został na komputerze w pracy i nie możesz wykonać swojej bardzo ważnej pracy. Poza tym, aż miło pomyśleć, że już nie musisz pamiętać o ciągłym wykonywaniu kopii zapasowych swoich danych, ani rwać włosów z głowy, gdy okaże się że dysk twardy z Twoim dorobkiem ostatnich miesięcy spalił się w czasie burzy. Od tej pory to problem dostawcy aplikacji. Wszystkie te zalety sprawiają, że warto się zastanowić, czy program, którego potrzebujesz nie powinien być właśnie programem internetowym.

Wielu ludzi zastanawia się czy to bezpieczne, aby aplikacja i baza danych znajdowała się w Internecie. Odpowiedź brzmi: oczywiście, że tak. Najlepszym dowodem na to, że dostępny poziom zabezpieczeń aplikacji internetowych jest dostateczny, jest fakt, że instytucje tak poważne jak banki na stałe zadomowiły się w Internecie i czują się w nim znakomicie udostępniając użytkownikom dostęp do ich pieniędzy właśnie przez takie aplikacje.

Jeśli natomiast planujesz wykonać i udostępnić jakieś oprogramowanie, na którym chciałbyś zarabiać również powinieneś wziąć pod uwagę technologię aplikacji internetowych. Ich niewątpliwymi zaletami w tym kontekście są:

  • łatwość aktualizowania oprogramowania,
  • łatwość utrzymywania baz danych, które są częścią aplikacji,
  • brak problemów z instalacją oprogramowania.

Nasze doświadczenie w zakresie produkcji programów internetowych jest bardzo rozległe. Mieliśmy okazję przygotowywać rozmaite oprogramowanie we wszystkich trzech najbardziej liczących się technologiach w tej dziedzinie: PHP, ASP, JSP/JSF. Nie jesteśmy wyznawcami jednej, jedynie słusznej technologii. Zakładamy, że każde z powyższych środowisk ma swoje zalety i wady. Analizując Twoje potrzeby jesteśmy w stanie przedstawić Ci wszystkie za i przeciw każdej z powyższych technologii.

W przypadku środowiska PHP opracowaliśmy nasz własny framework zorientowany obiektowo, który znakomicie wspomaga szybką budowę aplikacji, dzięki czemu Twoja aplikacja ma szansę rozwijać się w szybkim tempie i jednocześnie w bardzo ustrukturalizowanych ramach. Wkrótce zamierzamy włączyć nasz framework do oferty firmy.

Ponadto rozwijamy aplikację internetową wykorzystywaną w serwisie kartek elektronicznych 100lat.pl będącym własnością 100lat.pl Sp. z o.o. jak również zajmujemy się bieżącą obsługą informatyczną serwisu 100lat.pl. Z serwisu codziennie korzystają tysiące użytkowników, a w czasie świątecznych dni liczba użytkowników nierzadko osiąga kilka setek tysięcy.

W zakresie środowiska ASP budujemy obecnie system monitorowania jakości edukacji Qualitas. Prowadzone obecnie pilotażowe wdrożenie systemu powinno wkrótce zaowocować wprowadzeniem systemu Qualitas do stałej oferty firmy. Już wkrótce na naszych stronach przedstawimy pełniejszy opis nowego systemu.

Systemy wykonane w technologii JSP/JSF również są ciekawymi przykładami aplikacji internetowych, jednakże ze względu na ich specyfikę oraz wymagania prawno-formalne niestety nie możemy ich przedstawić na niniejszych stronach.

Centrum Edukacji i Rozwoju "Odskocznia" - Warszawa: Żoliborz, Wola, Śródmieście - Integracja Sensoryczna, Logopeda, Psycholog